Klimat Tunezji

Wakacje w Tunezji to marzenie wielu z nas, aby je dobrze zaplanować, koniecznie musimy zapoznać się z panującym w tym kraju klimatem. Tunezję w przybliżeniu podzielić można na dwa obszary klimatyczne: północny i południowy. Im dalej na południe, tym klimat staje się coraz bardziej gorący i suchy.

Tunezja | Plaża La Marsa
Tunezja | Plaża La Marsa (by womeos)

W Północnej części Tunezji panuje klimat śródziemnomorski. Miesiące letnie są tu bardzo gorące i suche, naprawdę trudno trafić  choćby na jedną kroplę deszczu. Występujące na tym obszarze zimy są dość łagodne oraz wilgotne.

Śnieg występuje wyłącznie na szczytach gór, znajdujących się w północno-zachodniej części Tunezji.

W północnych rejonach kraju średnia roczna wielkość opadów wynosi ok. 1000 mm, tymczasem w części południowej wartość ta nie przekracza 150 mm.

Ogólnie rzecz ujmując, Tunezja zaliczana jest do krajów suchych, choć nie jest powiedziane, że nie może zaskoczyć nas tu gwałtowna ulewa.

W pustynnej części Tunezji znaleźć można obszary, w których nie widziano deszczu od wielu lat.

Latem temperatury w południowej części Tunezji dochodzą nawet do 40 stopni Celsjusza. Nie są to więc warunki odpowiednie dla rozwoju roślin. Flora typowo śródziemnomorska spotykana jest wyłącznie w północnej części Tunezji.

Tunezja | Słoneczna Tunezja
Tunezja | Słoneczna Tunezja (by dag_endresen)

Najbardziej korzystne warunki klimatyczne panują na popularnej tunezyjskiej wyspie – Dżerbie, gdzie średnia temperatura w okresie wakacyjnym wynosi około 28 stopni, przy czym średnia temperatura wody jest ledwie 2 stopnie niższa.

W środkowej oraz południowej części Tunezji znaleźć można półpustynie, natomiast na zasolonych obniżeniach terenu zobaczyć można halofity, czyli tzw. rośliny słonolubne. Tego typu roślinność spotykana jest wyłącznie w krajach o suchych klimacie.

Tunezja | W Tunezji jest zazwyczaj bardzo sucho, choć mogą zdarzyć się gwałtowne ulewy
Tunezja | W Tunezji jest zazwyczaj bardzo sucho, choć mogą zdarzyć się gwałtowne ulewy (by dag_endresen)

Coś innego

Podstawowe dane o Tunezji
Stolica: Tunis
Powierzchnia: 163 610 km²
Liczba mieszkańców: 10,3 mln
Waluta: dinar tunezyjski (TND) (sprawdź kurs dinara)
Język urzędowy: arabski

Tunezja - flaga Tunezji

Tunezja - godło Tunezji

Miejsce na Twoją reklamę.
Kontakt