Tunezja

Od pewnego czasu odnotowuje się wzmożony ruch turystyczny w Tunezji. I nie ma w tym nic dziwnego - podróżni mogą podziwiać tam przepiękne wybrzeża Morza Śródziemnego, pustynne oazy, bezkresne piaski Sahary, ruiny rzymskich miast i punickich świątyń. Dochodzą do tego warowne wioski Berberów i święte miejsca wyznawców islamu.

Tunezja - Djerba | Wnętrze Synagogi El Ghriba
Tunezja - Djerba | Wnętrze Synagogi El Ghriba (by bartku )

Geografia i klimat Tunezji

Tunezja, a właściwie Republika Tunezyjska, znajduje się w Afryce Północnej i jest najmniejszym państwem Maghrebu. Sąsiaduje jedynie z Algierią i Libią. Uznawana jest za pierwszy na świecie kraj islamski, w którym uchwalono konstytucję. Stało się to w 1861 roku za rządów Mohammeda es – Sadika.

Jeśli chodzi o ukształtowanie terenu, to Tunezję można podzielić pod tym względem na trzy części: północną – górzystą, środkową – stepową z licznymi depresjami oraz południową o charakterze pustynnym. Za najważniejsze krainy geograficzne uchodzą: dolina Wadi Madżarda, góry Atlasu Tellskiego i Saharyjskiego, nizina Sahel Tunezyjski i Step Tunezyjski. Ten ostatni odznacza się niewielkimi pasmami wzniesień. Poza tym Tunezja posiada interesującą linię brzegową o długości ok. 1148 km. Na północy wybrzeże jest strome i skaliste, w dodatku poprzecinane wieloma zatokami (najważniejsza z nich to zatoka Tunis). Z kolei wschodnie wybrzeże jest płaskie i piaszczyste, zaś dno morskie opada tutaj bardzo wolno. Do najchętniej odwiedzanych zatok w tej części kraju zalicza się Al. – Hammamat i Małą Syrtę.

Tunezja | Sahara
Tunezja | Sahara (by macorig )

Położenie Tunezji oraz ukształtowanie jej powierzchni sprawia, że tutejszy klimat jest bardzo zróżnicowany. Na północy panuje klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego, zaś na południu – zwrotnikowy suchy. Lato jest upalne i suche, natomiast zimą pogoda bywa dość zmienna. Jest to konsekwencją częstych napływów wilgotnych mas powietrza oraz częstych opadów. Co ciekawe, występuje tu śnieg, aczkolwiek można go spotkać jedynie w górach na północno – zachodnim wybrzeżu. Generalnie za najcieplejsze miesiące uchodzą lipiec i sierpień, zaś najchłodniejszy jest styczeń. Warto pamiętać o tym, że kilkakrotnie w ciągu roku pojawia się pustynny wiatr (sirocco). Niesie on ze sobą bardzo drobny pył oraz wysoką temperaturę, która może dochodzić do 45 st. C.

Zwierzęta i rośliny w Tunezji

Zarówno tunezyjska flora, jak i fauna odznaczają się występowaniem wielu rzadko spotykanych gatunków. Przykładowo w górach spotyka się endemiczne tuje numidzkie. Poza tym warto zobaczyć byliny i aromatyczne rośliny drzewiaste, karłowate głożyny, różę jerychońską, tamaryszek czy trawę alfa. W przypadku świata zwierzęcego mamy do czynienia m.in. z ibisami, niebieskimi szpakami, kormoranami czubatymi czy czaplami nadobnymi. Dochodzą do tego gazele, hieny pręgowane, skoczki egipskie, szakale złociste oraz lisy północnoafrykańskie.

Demografia

Tunezja należy do krajów jednolitych etnicznie. W sumie zamieszkuje ją ok. 9 mln ludzi, z czego 97% stanowią Arabowie. Poza tym mieszkają tu Berberowie, Francuzi, Włosi i Żydzi. Posługują się oni językiem arabskim, francuskim lub berberyjskim. Niestety, dla społeczeństwa tunezyjskiego charakterystyczny jest wysoki odsetek analfabetów (ok. 29% ludności).
Do głównych miast kraju zalicza się: Tunis (stolica), Kairuan, Bizerta, Safakis, Susa, Kafsa, Burdż Masuda. Są one bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, którzy najczęściej zatrzymują się w jednym z czterech rejonów: Susa – Al. – Munastir, Hammamat – Nabul, Dżarba – Zarzis i Tunis wraz z okolicami. Obcokrajowcy zwiedzają głównie zabytkowe meczety i Muzeum Bardo w Tunisie, ruiny starożytnej Kartaginy (uważane przez UNESCO za jedne z najważniejszych zabytków świata), pozostałości starożytnych budowli w Dugga, Utyce i Al. – Dżamm. Powodzeniem cieszy się również wieś berberyjska Matmata, której ludność zamieszkuje domy wydrążone w skałach kredowych. Duże zainteresowanie wzbudza też Kairuan, będący jednym ze świętych miast islamu. Jednocześnie słynie z produkcji dywanów.

Tunezja - La Goulette | Wschód Słońca
Tunezja - La Goulette | Wschód Słońca (by vsofras )

Społeczeństwo i obyczaje tunezyjskie

Będąc w Tunezji na pewno spotkamy się z niecodziennymi zwyczajami. Trzeba jednak przyznać, że jest to najbardziej liberalny kraj w świecie arabskim. Dowodem na to są chociażby rozbudowane prawa kobiet. To właśnie z myślą o nich zostało w końcu zniesione wielożeństwo oraz nakaz noszenia tradycyjnych chust. Poza tym kobiety mogą chodzić do szkoły, studiować, brać udział w wyborach oraz zasiadać w najwyższych władzach. Kobiety otrzymały również prawa rodzicielskie po rozwodzie; mogą też zdecydować się na legalną aborcję. Co ciekawe, także prostytucja i domy publiczne są legalne.

Coś innego

Podstawowe dane o Tunezji
Stolica: Tunis
Powierzchnia: 163 610 km²
Liczba mieszkańców: 10,3 mln
Waluta: dinar tunezyjski (TND) (sprawdź kurs dinara)
Język urzędowy: arabski

Tunezja - flaga Tunezji

Tunezja - godło Tunezji

Miejsce na Twoją reklamę.
Kontakt